Tajny schron nową atrakcją Pragi
Dodane przez Jagoda dnia Grudzień 17 2013 16:37:48
W samym centrum praskiej stolicy udostępniono zamknięty do tej pory dla zwiedzających obiekt. Atrakcja mieści się pod zlokalizowanym przy Placu Wacława hotelem Jałta, a jest nią schron przeciwatomowy.

Schron został otwarty dla zwiedzających z okazji 55 rocznicy otwarcia hotelu Jałta. Liczący sobie 500km2 bunkier zlokalizowany jest 20 metrów pod ziemią. Został zbudowany z myślą o członkach Partii Komunistycznej, którym chciano zapewnić ochronę na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń. W schronie miało móc ukrywać się również wojsko w wypadku ataku nuklearnego. Przewidywano, że będzie on pełnił rolę szpitala Sztabu Generalnego, albo miejscowej siedziby sztabu Układu Warszawskiego. Schron stanowił również centrum nadzoru nad gośćmi z zachodu, którzy przybywali do praskich hoteli.

Dziś turyści mogą oglądać część oryginalnego wyposażenia schronu, w tym urządzenia podsłuchowe. Zwiedzający mogą przekonać się jak wyglądał system zabezpieczeń, oraz w jaki sposób pracowały służby. Ponadto, turyści zobaczą umocnienia bunkra, dowiedzą się również jak funkcjonował system wentylacji pomieszczeń.

Schron zwiedzać można przez dwa dni w tygodniu. Aby zobaczyć atrakcję potrzebna jest wcześniejsza rezerwacja.

http://www.tur-info.pl