Powstał ranking najbardziej atrakcyjnych miast świata
Dodane przez Jagoda dnia Listopad 08 2013 19:00:41
Miasta z całego świata zostały ocenione pod względem swojego potencjału, położenia, bezpieczeństwa i nastawienia mieszkańców. Wyniki zestawienia City Brand Index 2013 przygotowanego przez firmę GfK, pozwoliły wyłonić najatrakcyjniejsze miasta świata.

W ocenie twórców rankingu, najbardziej atrakcyjnym miastem świata okazał się Londyn. Doceniono go za otwartość na ludzi przybywających z różnych stron świata. W zestawieniu na wysokich miejscach znalazły się też Sydney, Paryż, Nowy Jork i Rzym. Wśród ocenianych miast nie zabrakło Warszawy - Polska stolica została sklasyfikowana na 43 miejscu. W przypadku Warszawy, w stosunku do poprzedniego rankingu zwrócono uwagę na poprawę człowieczeństwa oraz na większą otwartość mieszkańców.

Ranking najbardziej atrakcyjnych miast przygotowany został już po raz kolejny. Praktyka pokazuje, że zwykle lepiej notowane są miasta europejskie niż azjatyckie. Tegoroczne wyniki niżej niż dotychczas oceniają Paryż - wcześniej zajmował on pierwsze miejsce. Dużo gorzej wypadło też Tokio, które wypadło poza pierwsza dziesiątkę.

City Brand Index 2013 nie tylko ocenia aktualny wizerunek miast, ale wskazuje również na ich potencjał. Największy spadek w tym zakresie zanotowały Paryż, Madryt i Tokio. Wśród miast posiadających najwyższy wzrost wskaźnika wizerunku wyróżniły się Bangkok, Johannesburg i Stambuł.

Ważny czynnik wpływający na to, jak miasto jest odbierane stanowi bezpieczeństwo. W tym roku za najlepsze pod tym względem uznano Sydney, którego mieszkańcy jednocześnie zostali docenieni za przyjazne nastawienie. Turyści podróżujący po miastach świata za bardzo bezpieczne uznali także Genewę i Wiedeń, które zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Przyjazne nastawienie mieszkańców nie zawsze przekłada się na poczucie bezpieczeństwa turystów. Świadczy o tym przykład Rio de Janeiro, które mimo przyjaznej atmosfery, w opinii turystów nie jest zbyt bezpieczne.

Anholt-GfK Roper City Brands Index (CBI) prowadzi badania wizerunku 50 miast. Publikowane wyniki oparte są o kwestionariusz z ponad 50 pytaniami. Ankiety przeprowadzono 8-23 maja 2013 r. we Francji, Australii, Brazylii, Chinach, Niemczech, Indiach, Rosji, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i USA. Powstały indeks wizerunku obejmuje: ogólne postrzeganie miasta, ocenę jego położenia, warunki życia, potencjał miasta, ludzi oraz puls miasta czyli jego kulturę, inicjatywy i wydarzenia.

http://www.tur-info.pl