Problematyczna atrakcja turystyczna zostanie otwarta
Dodane przez Jagoda dnia Październik 18 2013 10:57:21
Kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju zostanie otwarta w sezonie zimowym. To efekt zakończenia rozmów pomiędzy samorządowcami, hotelarzami i Sobiesławem Zasadą.

Porozumienie osiągnięte w tej sprawie to ważna wiadomość dla lokalnej społeczności, która zarabia na turystyce. Obiekt od lat przyciąga amatorów sportów zimowych, a jego zamknięcie niosłoby za sobą długofalowe skutki. Konflikt dotknąłby finansowo wszystkich pracujących w branży turystycznej. O powodach zamknięcia atrakcji informowaliśmy kilka tygodni temu Poważny problem na Dolnym Śląsku

Do spotkania pomiędzy skonfliktowanymi stronami doszło 15 października, jak twierdziły obie strony, były to tzw. rozmowy ostatniej szansy. Trwające dwie godziny negocjacje zakończyły się kompromisem. "Nie ma specjalnych warunków. Nam zależy na rozwoju Świeradowa" - powiedział Sobiesław Zasada, właściciel Ski- Sun. Ustalono, że w nadchodzącym sezonie zimowym kolejka będzie działać jak dawniej.

Zawarte porozumienie zakłada, że spółka Ski-Sun zostanie zwolniona z płacenia podatku od nieruchomości i obiektów działalności gospodarczej związanych z prowadzeniem wyciągów narciarskich oraz tras zjazdowych. Zrealizowany zostanie też inny postulat Sobiesława Zasady - gmina odkupi wodociągi od spółki. W zamian za to Ski-Sun odda gminie dzierżawione i niezabudowane grunty.

Rezultat rozmów w opinii samorządowców jest bardzo obiecujący na przyszłość. "Na przestrzeni 2-3 lat gmina wesprze kolej gondolową kwotą około 3 milionów złotych" - zapewnia Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa. Przyjrzenie się bliżej stanowiskom obu stron wzbudza jednak wątpliwości. Burmistrz Świeradowa twierdzi, że kwestia kary umownej, jaką nałożono na spółkę za niewybudowanie aquaparku, będzie toczyć się nadal w ramach odrębnego postępowania. Zupełnie inaczej widzi tą kwestię Zasada. "Ta sprawa jest załatwiona. Nie ma możliwości by były nałożone na nas jakieś kary. Można więc odnieść wrażenie, że dogadano się wyłącznie na potrzeby otwarcia atrakcji jeszcze tej zimy. Nie załatwiono wszystkich niesnasek, a gra o kolejkę może w przyszłości toczyć się dalej. Na razie wiadomo, że wyciąg zacznie pracę w sobotę 19 października i będzie otwarty w trakcie sezonu zimowego 2013/2014.

Wiele emocji w Świeradowie wzbudziła też idea utworzenia wspólnego funduszu mającego promować gminę. Władze Ski-Sun zapewniły, że pieniądze z tego funduszu miałyby być spożytkowane na działania marketingowe. Nowe rozwiązanie zakładałoby przerzucenie kosztów promowania regionu na właścicieli obiektów noclegowych i gastronomicznych. Hotelarze, restauratorzy i właściciele pensjonatów mieliby przekazywać na rzecz funduszu 1% swoich zysków. Opinie w tej sprawie są jednak bardzo podzielone, nie wszyscy bowiem chcą dokładać się do tej inicjatywy.

http://www.tur-info.pl