Kolejna polska atrakcja turystyczna na liście UNESCO?
Dodane przez Jagoda dnia Październik 15 2013 21:52:31
Jak podało stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w ubiegłym roku, Zabytkową Kopalnię Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach odwiedziło 97 tys. turystów, w tym czasie odnotowano wzrost odwiedzających o ok 6 tys

Przewodniczący SMZT, Marek Kandzia uważa, że wzrost liczby odwiedzających jest efektem inwestycji przeprowadzonych w kopalni srebra. W kwietniu 2012 r. udostępniono zmodernizowane Muzeum Górnictwa oraz udźwiękowiono prawie dwukilometrową, podziemną trasę.

W latach 90 XX wieku kopalnię odwiedzało nawet 100 tysięcy osób rocznie. Taki wynik będzie trudny do osiągnięcia, także z powodu niżu demograficznego. Dużą część odwiedzających stanowią wycieczki szkolne. Stowarzyszenie celuje w przyciągnięcie 75 tysięcy turystów rocznie.

Obydwa obiekty od siedmiu lat znajdują się na prezydenckiej liście Pomników Historii. Są częścią podziemnego, 150-kilometrowego kompleksu chodników i wyrobisk po górnictwie rud srebra.

Ministerstwo Kultury pozytywnie zaopiniowało kandydaturę tarnogórskich podziemi do wpisu na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Formalny wniosek ma trafić do Paryża pod koniec roku.

http://www.tur-info.pl